گیاهان دارویی ضد سرطان2

سلاسبلاساسقفسقالسبلسابلا
گیاهان ضد سرطان

در این مقاله قصد داریم در مورد گیاهان و محصولاتی صحبت کنیم که قابلیت پیشگیری از بروز سرطان را دارند و یا در درمان سرطان تاثیرگذارند و به طور خلاصه گیاهان دارویی ضد سرطان را برای شما نام می بریم.

 در ابتدا می خواهیم با واژه سرطان آشنا شویم. به طور کلی سرطان چیست؟ وقتی نام سرطان را می شنویم شاید به یاد خیلی از خاطرات و افکار ناخوشایند در زندگی می افتیم. سرطان، نوعی بیماری است که در آن سلولها بدون کنترل، تکثیر می شوند و از این تکثیر، توده ای به نام تومور به وجود می آید و بافت های سالم بدن را از بین می برد. تومورها می توانند خوش خیم و یا بدخیم باشند.

تومورهای خوش خیم برای انسان خطری ندارند، چون قابلیت تکثیر ندارند و به همان شکل اولیه باقی می مانند و به راحتی درمان می شوند.

ولی واژه سرطان به خاطر همین تومورهای بدخیم است که ترسناک و وحشتناک شده. همین تومورهای بدخیم می توانند از طریق جریان خون به قسمتهای دیگر بدن برسند و قسمتهای دیگر بدن را تحت تاثیر قرار دهند و در صورت عدم رسیدگی به آن می تواند به راحتی هر انسانی را از پای در بیاورد. طبق مطالعات انجام شده سرطان دومین عامل مرگ و میر در دنیا می باشد.

روحیه و سرطان

سرطان ها انواع مختلفی دارند از قبیل سرطان خون، سرطان پوست، سرطان ریه، سرطان سینه، سرطان رحم، سرطان تخمدان، سرطان حنجره، سرطان معده، سرطان روده، سرطان کولون، سرطان چشم، سرطان دهان، سرطان کبد و …

روشهای درمانی مدرن شناخته شده سرطان، جراحی، رادیوتراپی، هورمون تراپی و شیمی درمانی هستند. همچنین روشهای درمانی جدیدی هم در طب سنتی بیان شده اند.

اما این نکته را از عطارسرا همیشه در ذهن داشته باشید که روشهای درمان سرطان، خیلی مهم نیستند و آن چیزی که در درمان سرطان مهم است، روحیه است که فرد بیمار باید با بیماری سرطان مثل بیماری سرماخوردگی رفتار کند. وقتی سرما می خوریم خیلی برای ما اهمیت ندارد و مطمئن هستیم که بهبودی حاصل خواهد شد، یعنی اگر فرد سرطانی روحیه بالایی داشته باشد و تحت تاثیر حرف های اطرافیان و حتی برخی پزشکان قرار نگیرد و به این نکته اعتقاد راسخ داشته باشد که سرطان هم مثل سرماخوردگی باید دوره ای را طی کند تا بهبودی حاصل شود، آن موقع است که می توان به روشهای درمانی سرطان اعتماد کرد.

عواملی نظیر استرس و نگرانی، آلودگی هوا، عادتهای نامناسب غذایی و استفاده از مواد نامناسب خوراکی (حتی خوراکی که روی آن انواع و اقسام مجوز بهداشت و غذا و دارو و … هم باشد به هیچ عنوان نمیتوان به سالم بودن آن اطمینان داشت) که در این زمانه بسیار رایج شده است و می توانند شروعی برای بیماری سرطان باشند.

از نظر طب سنتی علت به وجود آمدن سرطان، افزایش ماده ای به نام سودا در بدن می باشد و علت افزایش سودا در بدن افزایش غلظت خون و افزایش رسوبات داخل خون است و این هم در نتیجه استفاده از غذاهای ناسازگار با مزاج افراد می باشد که در اثر تنوع غذاها به وجود آمده است. استفاده از غذاهای کنسرو و فریز شده، استفاده از غذاهای مانده، استفاده زیاد از گوشت، مصرف کم غذاهای گیاهی و میوه و سبزیجات، همه و همه از مواردی هستند که در به وجود آمدن سرطان از نظر طب سنتی بی تاثیر نیستند.

گیاهان ضد سرطان

اما بهترین راه درمان تمامی بیماری ها از جمله سرطان، پیشگیری است. بیشتر سرطان ها ریشه در سبک اشتباه زندگی افراد دارد. بیشتر از 70 درصد سرطان ها با استفاده از سبک زندگی سالم قابل پیشگیری هستند.

سبک زندگی سالم شامل استفاده از غذاهای سالم و دوری از غذاهای ناسالم، ورزش، پرهیز از مصرف دخانیات، استفاده معقول از تکنولوژی، نگه داشتن تناسب وزن در حد متعادل، نداشتن استرس و شاد بودن هستند.

سبک زندگی سالم در اینجا شامل بسیاری از موارد می گردد که نمی توان از همه آنها نام برد، شاید هم اگر به بعضی از این موارد در این مقاله اشاره کنیم سایتمان را فیلتر کنند!! از مواردی که شامل فیلتر شدن سایت ما نمی گردد مثل جویدن خوب غذا، استفاده کمتر از سوسیس وکالباس و فست فود و غذاهای کنسروی، عدم مصرف نوشیدنی بین غذا، عدم استعمال دخانیات، ورزش، مسافرت و تفریح بیشتر و شاد زیستن، افزایش کیفیت خواب، کمتر نشستن پای تلویزیون، بروز احساسات، نداشتن استرس و نگرانی، استفاده از میوه و آجیل بجای هله هوله، استفاده کمتر از غذاهای پرچرب، استفاده کمتر از ماهیتابه، استفاده بیشتر از غذاهای کباب شده و بخارپز، استفاده کمتر از سس و … . پس بیشتر از 70 درصد سرطانها به دست خودمان به وجود می آیند و می توانیم از به وجود آمدن آنها پیشگیری کنیم.

یکی از راههایی که می توانیم جهت پیشگیری از سرطان به کار ببریم استفاده از گیاهان دارویی است و حتی بعضی اوقات همین گیاهان دارویی برای درمان برخی سرطان ها نیز مفید هستند. آمارها نشان می دهند که حدود 60 درصد از افرادی که به بیماری سرطان مبتلا هستند علاوه بر روشهای درمانی مرسوم از داروهای گیاهی و یا گیاهان دارویی زیرنظر پزشک طب سنتی بهره می برند.

گیاهان ضد سرطان

این مطلب را مدنظر داشته باشید که شاید اگر در اینترنت به دنبال گیاهان دارویی ضد سرطان بگردید به راحتی می توانید نام دهها گیاه را پیدا کنید، ولی این انتظار را نداشته باشید که همه این گیاهان بتوانند به راحتی انواع سرطان ها را درمان کنند، بلکه خیلی از این گیاهان دارویی یک خاصه ویژه دارند که در بازه زمانی خاص و با استفاده از شرایط ویژه باعث پیشگیری و یا درمان یک بیماری جزئی و یا تامین یک کمبود در بدن انسان می شوند، که شاید همین بیماری جزئی یا کمبود، باعث ایجاد سرطان می گردد. پس می توان گفت که خیلی از این گیاهان بصورت غیرمستقیم در پیشگری و یا درمان سرطان مفید هستند. 

مثلا یک ویتامین خاص مثل ویتامین A به نوعی می تواند باعث جلوگیری از سرطان و یا درمان سرطان شود و این ویتامین هم در خیلی از مواد طبیعی خوراکی وجود دارد که تمامی آن گیاهان را در این مقاله ذکر نکرده ایم؛ و بالعکس، برخی از گیاهان دارویی را هم که در این مقاله آورده ایم ممکن است جز همین گیاهان دارویی باشند که یک ویتامین خاص دارند و وجود آن ویتامین خاص در بدن، باعث جلوگیری از سرطان و یا درمان سرطان خواهد شد. پس برخی از گیاهان دارویی ممکن است به صورت مستقیم، معروف به ضد سرطان نباشند ولی وجود یک ترکیب و یا ویتامین در آن، هرچند به صورت جزئی، می تواند خطر ابتلا به سرطان را در بدن کاهش دهد.

برخی از گیاهانی که در این مقاله نام برده می شوند در تولید بعضی از داروهای ضد سرطان هم کاربرد دارند. ضمنا این نکته را همیشه مدنظر داشته باشید که قبل از مصرف هر گونه گیاه دارویی حتما و حتما با یک پزشک طب سنتی مشورت نمایید تا شما را در چگونگی و مقدار مصرف و همچنین مداخلات دارویی شما را آگاه کند. حال به ذکر نام برخی از این گیاهان دارویی می پردازیم که همگی ویژگی ضد سرطان بودن را دارا هستند.

این گیاهانی که در اینجا به عنوان درمان کننده سرطان نام برده می شوند همه به طور کامل و قطعی آزمایش خود را پس نداده اند و فقط برخی از آنها به صورت صد در صد دارویی برای درمان سرطان محسوب می گردند. بعضی دیگر هم نسبت به آزمایشاتی که روی آنها انجام شده اند جواب مثبت داده اند ولی نیاز به آزمایشات بیشتری دارند.

زردچوبه ضد سرطانی

اولین گیاه دارویی ضد سرطان که می خواهیم به شما معرفی کنیم گیاه زردچوبه می باشد. رنگدانه زرد رنگ داخل زردچوبه به نام کورکومین و یا کورکوما نوعی آنتی اکسیدان است و ضد التهاب محسوب می شود. به عبارتی کورکوما باعث جلوگیری از تکثیر رگهای خونی می گردد که تومورهای سرطانی را تغذیه می کنند و به همین دلیل باعث نابودی تومورهای سرطانی می شود. البته این گیاه دارویی در تداخل با داروهای ضد سرطان می باشد و نباید به همراه داروهای ضد سرطانی مصرف گردد. مصرف این محصول را به عنوان دارو حتما تحت نظر متخصص علم طب سنتی مصرف نمایید. اطلاعات بیشتر در مورد زردچوبه را می توانید در این لینک مشاهده کنید.

جینسینگ ضد سرطان

ژرمانیوم ترکیبی است که در گیاه دارویی جین سینگ قرمز وجود دارد و کار این ترکیب، اکسیژن رسانی به سلولهاست. چون سلولهای سرطانی در خلا، زندگی و رشد می کنند ژرمانیوم باعث نابودی سلولهای سرطانی می گردد. هر چند گیاه جین سینگ یک تقویت کننده قوی برای بدن نیز می باشد.

صبرزرد ضد سرطان

یکی از گیاهان دارویی ضد سرطان، صبرزرد و یا همان آلوئه ورا است که باعث پاکسازی بدن از وجود سلولهای سرطانی می گردد. البته این گیاه خواص فراوان دیگری نیز دارد که می توانید در قسمت گیاه دارویی صبرزرد مطالعه نمایید. این محصول بیشتر به درمان سرطان کبد شهرت دارد. البته جهت اثبات چنین ادعایی نیاز به تحقیقات بیشتری  می باشد.

جینکو ضد سرطان

گیاه دارویی جینکو یا کهن دار نیز مانند زردچوبه باعث جلوگیری از تشکیل و تکثیر رگهای خونی می گردد. این گیاه خاصیت باز کنندگی رگهای خونی را دارد و خون رسانی به مغز و همچنین توانایی مغز را افزایش می دهد. این گیاه آنتی اکسیدانت، مهار کننده تجمع پلاکت، افزایش دهنده جریان خون، گشاد کننده عروق و کاهش دهنده فشار خون می باشد.

چای سبز ضد سرطان

چای سبز یکی دیگر از گیاهان دارویی نام آشناست که به دلیل داشتن موادی به نام کاتچین، خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارد و بیشتر، خاصیت پیشگیری کنندگی از سرطان دارد تا درمان. این محصول باعث کاهش کلسترول هم می شود و همین، دلیلی برای کاهش بیماریهای قلبی نیز می باشد. چای سبز در درمان سرطان دهان و سینه و پروستات کاربرد فراوانی دارد. این گیاه دارویی مقاومت بدن را در مقابل اشعه فرابنفش زیاد می کند. ضمنا چای سبز دارای آنتی اکسیدانهایی هست که از پیری جلوگیری می کند.

اسپیرولینا ضد سرطان

گیاه دارویی دیگری که در اینجا از آن نام می بریم گیاه اسپیرولینا است. این گیاه در اصل نوعی جلبک به رنگ سبز تیره است. این گیاه دارویی آنتی اکسیدان قوی محسوب می گردد و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. البته این گیاه به کاهش وزن و کلسترول هم کمک شایانی می کند. این گیاه به دلیل داشتن خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی خود توانایی تامین آنتی اکسیدان مورد نیاز بدن را دارد و از بدن در برابر ابتلا به بیماری سرطان محافظت می کند.

افسنطین ضد سرطان

افسنتین یکی دیگر از گیاهان دارویی بسیار قوی به علت داشتن ترکیبی به نام آرتمیسین جهت درمان سرطان است. این گیاه علاوه بر مبارزه با سلولهای سرطانی با قارچ و باکتری و انگل نیز مبارزه می کنند. این گیاه در درمان سرطان پستان، سرطان خون، سرطان مثانه و ریه موثر بوده، علاوه بر اینکه دارای خواص فراوان دیگری نیز هست که می توانید در این صفحه مطالعه نمایید.

شنگ ضد سرطان

گیاه ریش بز که با نامهای ارمک، افدرا و یا شنگ نیز می شناسند دارای طبیعت سرد و خشک می باشد. این گیاه خواص ضد التهابی و ضد آرتریت و ضد درد مفاصل را دارد و باعث فعالیت مغز و قلب می شود. این گیاه روی موشها آزمایش شده و دریافته اند که این گیاه دارویی احتمال بروز سرطان مغز و نخاع را کم می کند. در اصل اسیدهای موجود در این گیاه فعالیت آنتی اکسیدانی دارند که با رادیکالهای آزاد که باعث سرطان می شوند مبارزه می کنند.

شبدر قرمز ضد سرطان

گیاه دارویی شبدر قرمز گیاهی است وحشی که گلهای آن به رنگ بنفش و با طعمی شیرین، خواص زیادی دارد. گلها و برگهای این گیاه دارویی قابل استفاده هستند. از این گیاه می توانید بصورت دم کرده، مانند چایی استفاده کرده و نوش جان کنید. این گیاه دارای ترکیبی است به نام فورمونونتین که این ترکیب باعث جلوگیری از گسترش سلولهای سرطانی می گردد.

گل قاصدک ضد سرطان

گل قاصدک را بارها دیده اید و به نامهای خبررسانک و طرخشقون نیز می شناسند. این گیاه دارویی را از ریشه و برگ و شیرابه های آن جهت درمان استفاده می کنند. طی آزمایشاتی که روی این گیاه دارویی انجام شده متوجه شده اند که این گیاه در مقابل سلولهای سرطانی بسیار تاثیرگذار هستند، حتی بعضی اوقات در مقابل سلولهایی که در برابر شیمی درمانی هم مقاوم هستند واکنش نشان داده و آنها را از بین می برند. گل قاصدک علاوه بر این، خواص کاهنده کلسترول خون و درمان کننده رماتیسم و نقرس را دارا هستند.

شلغم ضد سرطان

یکی دیگر از گیاهان دارویی مشهور که جز سبزیجات می باشد گیاه شلغم است. این گیاه در فصلهای سرد سال باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می گردد و همچنین برای درمان سرماخوردگی نیز استفاده می گردد. املاح موجود در شلغم و همچنین ماده ای به نام گلوکوسینولیت ها باعث مبارزه این گیاه با بیماری سرطان می گردد. این گیاه را می توان بصورت پخته و همینطور خام مصرف کرد و راههای مختلفی برای گرفتن عصاره شلغم یا شربت شلغم وجود دارد که طرز تهیه آن در این مقوله نمی گنجد.

زنجبیلی ضد سرطان

گیاه دارویی زنجبیل هم گیاهی است نام آشنا. از زنجبیل به عنوان ادویه و یا مواد افزودنی جهت خوش طعم کردن خوراکی ها استفاده می گردد. این گیاه دارویی به علت داشتن ترکیبات جینجرول، پارادول، شوگائول و زرومبون خاصیت نابوکنندگی تومورهای سرطانی را دارد. این گیاه علاوه بر این، خاصیت مسکن درد نیز دارد و در قدیم از این محصول در مسافرت جهت درمان سرگیجه و حالت تهوع استفاده می شده است.

دم اسب ضد سرطان

گیاه دارویی دم اسبی که به نام دم اسب معروف است گیاه دیگری است که گل ندارد و فقط ساقه آن در درمان بیماری کاربرد دارد. این گیاه، بیشتر در جاهای مرطوب مثل مردابها رشد می کند. در آزمایشاتی که از این گیاه به عمل آمده متوجه شده اند که گیاه دم اسب باعث جلوگیری از رشد و تکثیر سلولهای سرطانی و تبدیل شدن به تومور می شوند. این گیاه در جلوگیری از سنگ کلیه و تقویت استخوان نیز موثر است و همچنین بندآورنده خون می باشد.

شیرین بیان ضد سرطان

ریشه شیرین بیان دارای ترکیبی به نام گلابریدین است که باعث جلوگیری از رشد سلولهای سرطان کبد می گردد. همچنین این گیاه دارای ترکیبات ضد سرطان دیگری هم هست که در مقابل سلولهای سرطان پستان و دستگاه گوارش مقاومت می کند. این گیاه بصورت عصاره و شیره هم در بازار موجود است که می توان از آنها هم استفاده کرد. ضمنا این گیاه در درمان بیماریهای معده و کاهش کلسترول نیز کاربرد دارد. همچنین مطالعات نشان داده اند که استفاده از این گیاه دارویی در کنار شیمی درمانی به توقف تومورهای سرطان پروستات کمک شایانی می کند. جهت مطالعه بیشتر خواص شیرین بیان به این لینک مراجعه کنید.

خارمریم ضد سرطان

گیاه دارویی خارمریم و یا خارشیری دارای ترکیبی به نام سیلیمارین و همچنین سیلیبین می باشد که در مبارزه با سلولهای سرطانی موثر هستند. این ترکیبات بیشتر در مقابل سلولهای سرطانی کبد مقاومت می کنند و همچنین کاهش دهنده رشد سلولهای سرطانی می باشند. از این محصول گیاهی در ساخت داروهای گیاهی در شرکتهای مختلف استفاده می گردد. این گیاه دارویی در مقابله با سلولهای سرطان پروستات و رحم و سینه نیز موثر است و همچنین اثر بخشی شیمی درمانی را افزایش می دهد. این گیاه دارویی هم به شکل گل و هم به شکل بذر مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این خواصی که ذکر شد این گیاه برای تقویت کبد و همچنین افزایش شیر مادران استفاده می گردد.

پونه ضد سرطان

گیاه دارویی ارگانو یا همان پونه کوهی دارای طعم و بوی بسیار مطبوعی است که دارای ترکیب ترپینئول می باشد که در جلوگیری از گسترش سلولهای سرطانی موثرند. این گیاه، ویژگی ضد باکتری و ضد التهابی و برای درمان سرماخوردگی و تقویت سیستم ایمنی بدن و درمان درد دندان هم کاربرد دارد. این گیاه را می توانید بصورت دمنوش و همچنین در سوپ و دیگر غذاها و یا از روغن آن استفاده نمایید.

کنجد ضد سرطان

کنجد، گیاهی است دارویی که جز گیاهان  پیشگیری کننده از سرطان محسوب می گردد. لینگنان ها که به آنها انترولاکتون و انترودیول  می گویند و در روده بزرگ تولید می شود، که طبق تحقیقات دانشمندان این لینگنان ها دارای خواص ضد سرطانی هستند. جهت تهیه این محصول به این صفحه مراجعه نمایید.

در مورد سرطان روده و سینه تحقیقاتی انجام گرفته که نتایج مثبتی داشته است.

جعفری ضد سرطان

گیاه یا سبزی خوش بوی جعفری نامی آشناست که از آن به عنوان سبزی خوراکی استفاده می کنیم. ترکیبات خاص موجود در این گیاه مثل میریستیسین، لیمونن، آلفا توژن و اجنول باعث جلوگیری از تشکیل و رشد سلولهای سرطانی می گردد. از این گیاه، جهت باز شدن صدا بصورت بخور استفاده می شود. ضمنا در درمان بواسیر و محافظت از کبد هم نقش بسزایی دارد.

درمنه ضد سرطان

گیاه دارویی درمنه یکی دیگر از گیاهان ضد سرطان است. این گیاه دارویی بیشتر در درمان سرطان خون کاربرد دارد. و همچنین از این گیاه در ساخت داروهای ضد سرطان استفاده می گردد. از درمنه جهت درمان مالاریا استفاده فراوانی می شود. همچنین در کاهش افسردگی و رفع دردهای عضلانی نیز کاربرد فراوانی دارد.

بارهنگ ضد سرطان

گیاه دارویی بارهنگ یا بارتنگ از قدیم در کتابهای طب سنتی نام برده شده و از معجزه درمان آن زیاد نوشته شده است. قسمتهای مورد استفاده درمانی این گیاه دارویی شامل برگ، ریشه و دانه می باشد. با پژوهشهایی که در مورد این گیاه انجام گردیده مشخص شده که بارهنگ می تواند از رشد و تکثیر سلولهای سرطانی جلوگیری کند. این گیاه، تقویت کننده نیروی جنسی، تقویت ذهن، درمان کننده یبوست و اثر قابض دارد. بارهنگ یکی از ترکیبات چهارتخمه می باشد.

گل راعی ضد سرطان

گیاه دارویی گل راعی که با نامهای هوفاریقون، علف چای و گل شهناز و همچنین با نام لاتین سنت جان نیز شناخته می شود. با توجه به پژوهشهای انجام گرفته، وجود ترکیب فعالی به نام هیپریسین در این گیاه در مواجهه با سلولهای سرطانی بسیار موثر است. این گیاه دارای خواص دیگری نظیر: ضد سردرد و میگرن، درمان شب ادراری کودکان، درمان روماتیسم و نقرس، بهبود زخم، بهبود جای سوختگی، ضد افسردگی می باشد.

گوجه ضد سرطان

گوجه فرنگی نوعی تره بار محسوب می شود که شامل ویتامین c می باشد و شامل ترکیبی به نام لیکوپن است که در مبارزه با سلولهای سرطان پروستات موثر می باشد. در آزمایشاتی که روی موشها انجام شده، دریافته اند که ترکیب لیکوپن تاثیر به سزایی در درمان سرطان پروستات دارد. گوجه فرنگی، گیاهی اشتها آور و تقویت کننده  سیستم قلب و دستگاه گردش خون می باشد، همچنین برطرف کننده خستگی بدنی و ذهنی است. البته خواص فراون دیگری نیز دارد که توضیح آنها در این مقوله نمی گنجد.

کلم بروکلی ضد سرطان

کلم بروکلی یکی دیگر از گیاهان دارویی ضد سرطان است. کلم بروکلی مانع رشد و تکثیر سلولهای سرطانی می شود. این گیاه را به دلیل وجود فلاونوئیدها که مانع رشد سلولهای سرطانی، مخصوصا سرطان روده می شوند معروف به سبزی ضد سرطان است. خواص دیگر این گیاه دارویی، درمان آرتروز، تقویت بینایی و پایین آوردن کلسترول خون می باشد. ترکیب گوجه فرنگی و کلم بروکلی در رژیم غذایی، نقش موثری در سلامتی دارد.

آووکادو ضد سرطان

آووکادو، میوه ای است که تنها چند سال است در کشور ما شناخته شده و مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از موادی که درون این میوه وجود دارد، اووکاتین ب است که نوعی چربی محسوب می شود و این ماده فقط در همین میوه یافت می گردد که طی آزمایشات انجام گرفته دریافته اند که این ماده در مبارزه با نوعی سرطان نادر موثر عمل می نماید. یکی دیگر از مواد موجود در آووکادو ماده کاروتنوئیدها است که در این گیاه شامل 11 نوع مختلف است که در مبارزه با سرطان پروستات موثر است.

توت ضد سرطان

خانواده توت ها سرشار از آنتی اکسیدان و دارای خواص ضد سرطانی هستند. توتها شامل رنگدانه هایی هستند به نام آنتوسیانین که موجب افزایش عملکرد آنزیم سیرتوین در سلولهای سرطانی می شود. توت ها باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و تنظیم قند خون هم می شوند.

رزماری ضد سرطان

رزماری یکی از گیاهان دارویی ضد سرطان است که خاصیت پیشگیری کنندگی از بیماری سرطان را داراست. یکی از عواملی که در به وجود آمدن سرطان شناسایی شده آمین هتروسیکلیک‌ها هستند که در اثر کباب کردن گوشتها در حرارت بالا به وجود می آیند و گیاه دارویی رزماری می تواند قبل از پخت و پز به گوشت اضافه گردد تا از به وجود آمدن آمین هتروسیکلیک‌ها به طور قابل ملاحظه ای پیشگیری کند. همچنین دانشمندان دریافته اند که گیاه رزماری در جلوگیری از رشد و تکثیر سلولهای سرطانی تاثیر به سزایی دارند.

آویشن ضد سرطان

آویشن، یکی از گیاهان دارویی ضد سرطان معروفی است که در بازار به شکلهای مختلفی یافت می شود. از قدیم الایام از این گیاه دارویی در درمان سرفه استفاده می شده است. طی تحقیقات انجام گرفته دریافته اند که آویشن باعث از بین رفتن سلولهای سرطانی می گردد؛ مخصوصا در سرطانهای کولون و پستان. گیاه آویشن دارای خواص فراوانی است که می توانید در توضیحات مربوط به آویشن جستجو کنید.

هسته انگور ضد سرطان

از هسته انگور، عصاره ای به دست می آید که خواص ضدسرطانی دارد. بسیاری از ما در هنگام مصرف انگور، دانه آن را بیرون آورده و دور می اندازیم. عصاره هسته انگور دارای آنتی اکسیدان است که همین آنتی اکسیدانها ضدسرطان هستند. همچنین پرو آنتی سیانین موجود در دانه انگور چندین برابر بیشتر از ویتامین ای و سی هست که در درمان خیلی از بیماریهای موجود در بدن موثر خواهد بود. این گیاه دارویی در درمان سرطان روده تاثیر زیادی دارد.

سیر ضد سرطان

سیر دارای ترکیباتی مثل آلیسین ها و کوئرستین هستند که خواص ضد باکتریایی دارند و از تشکیل مواد سرطان زا جلوگیری می کنند و همچنین باعث مرگ سلولهای سرطانی می گردند.  مصرف سیر به کنترل قند خون کمک کرده و باعث جلوگیری از آلزایمر و پوکی استخوان و کاهش کلسترول و … می گردد.

سویا ضد سرطان

سویا، پروتئین گیاهی است که تاثیرات مثبتی در درمان سرطان دارد؛ مخصوصا سرطان سینه. سویا دارای ماده ای به نام جنستئین است که در از بین بردن سلولهای سرطانی در سرطان سینه موثر عمل می کند.

گل بنفشه ضد سرطان

گل بنفشه هم یکی دیگر از گیاهان دارویی ضد سرطان است که در درمان سرطان ریه نقش موثری دارد. این گیاه دارای اسید سالیسیک و آلکالوئیدها هستند. این گیاه دارویی باعث تقویت ریه و عروق خونی می گردد و همچنین آرام بخش است.

جوز هندی ضد سرطان

جوز هندی دارای موادی است که با رشد سلولهای سرطانی مبارزه می کند. این گیاه دارویی در درمان سرطان مغز و از بین بردن سلولهای سرطان مغز موثر است. جوز هندی دارای خواص دیگری نیز هست که می توانید توضیحات کامل تر این محصول را در این صفحه مطالعه نمایید.

سبزیجات ضد سرطان

مصرف تمامی سبزی های سبز و زرد مثل هویج و زردک و کدو حلوایی به تمامی افراد، بصورت روزانه توصیه می گردد. چون این نوع سبزی ها شامل كاروتنوييد‌هایی مثل بتاروتن هستند که احتمال ابتلا به بیماری سرطان پروستات را کم می کنند.

دارچین ضد سرطان

گیاه دارویی دارچین مقدار بسیار زیادی آنتی اکسیدان دارد. در بین ادویه ها، دارچین، بیشترین مقدار آنتی اکسیدان را دارد. آنتی اکسیدانهایی به نام های فنولیک‌اسید، فلاونیدها و پلی فنول در دارچین وجود دارند که باعث جلوگیری از رشد و تکثیر سلولها و تومورهای سرطانی، مخصوصا سرطان روده بزرگ می گردند. جهت آگاهی از خواص دیگر این گیاه دارویی می توانید در سایت عطار سرا، به این صفحه مراجعه کنید.

هل ضد سرطان

طبق تحقیقات انجام گرفته در مورد گیاه دارویی هل، دریافته اند که هل در جلوگیری از تشکیل سلولهای سرطانی تاثیر بسزایی دارد. ترکیبات موجود در هل شامل سینئول و لیمونن هستند که باعث جلوگیری از پیشرفت سرطان در بدن انسان می شوند. خواص دیگری در مورد هل وجود دارد که می توانید در همین سایت به صفحه مربوطه مراجعه کرده و آن را مطالعه نمایید.

چای ترش ضد سرطان

گیاه دارویی چای ترش، نوعی چای است که باعث کاهش تکثیر سلولهای سرطانی می گردد. این گیاه دارویی دارای خواص آنتی اکسیدانی می باشد که با حذف رادیکالهای آزاد به حفاظت از سلولهای بدن می پردازد. این گیاه، ضد افسردگی و ضد التهاب می باشد. ضمنا باعث کاهش کلسترل و لاغری و کاهش فشار خون می گردد.

گل گاوزبان ضد سرطان

گل گاوزبان گیاه دارویی آرامبخش است که دارای منیزیم می باشد و همین منیزیم باعث پیشگیری از سرطان می شود. این گیاه علاوه بر این ویژگی دارای خواص درمانی دیگری نیز هست که می توانید در توضیحات کاملتر این محصول مشاهده نمایید. 

فلفل قرمز ضد سرطان

یکی از گیاهان دارویی ضد سرطان ، فلفل قرمز می باشد که دارای ماده ای به نام کپسایسین است که این ماده، مانع تکثیر سلولهای سرطانی می گردد. این ماده به میتوکندریها حمله ور می شود و باعث از بین رفتن سلولهای سرطانی می شود. میتوکندریها باعث تقویت سلولهای سرطانی می شوند. جهت مطالعه بیشتر در مورد این محصول به این لینک مراجعه کنید.

موسیر ضد سرطان

گیاه دارویی موسیر از خانواده سیر و پیاز می باشد و می توان از آن به جای پیاز استفاده کرد. این گیاه دارویی سرشار از کلسیم و آهن و ویتامین سی می باشد. موسیر دارای ترکیبی به نام ساپونین می باشد که این ترکیب باعث مهار سلولهای سرطانی می گردد. موسیر باعث رقیق نمودن خون می شود.

سیاهدانه ضد سرطان

سیاهدانه یکی از گیاهان دارویی ضد سرطان است که دارای ترکیبی به نام تیموکینون است. این ترکیب، خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهاب دارد و در درمان انواع سرطان بسیار موثر است. سیاهدانه و مخصوصا روغن سیاهدانه باعث درمان سرطان های خون، سینه، کولون، کبد، پوست و کلیه می گردد.

اسفناج ضد سرطان

گیاه اسفناج یکی از گیاهان معروف که به عقیده بسیاری از دانشمندان دارای خواص ضد سرطانی زیادی است. اسفناج دارای موادی مثل کاروتنوئیدها، بتاکاروتن ها، کلروفیل ها و لوتئین ها است که طبق تحقیقات دانشمندان در جلوگیری از ابتلای به سرطان بسیار موثر هستند. اسفناج در پیشگیری از سرطان های ریه، روده بزرگ، پروستات موثر است.

چغندر ضد سرطان

چغندر و یا به عبارتی آب چغندر، معجونی کاملا طبیعی برای سرطان می باشد. آب چغندر باعث مقابله با رادیکال های آزاد می شود. یکی از معجون هایی که می توان برای مقابله با سرطان تهیه کرد شامل چغندر، هویج، سیب و لیمو ترش می باشد.

هویج ضد سرطان

هویج هم دارای بتاکاروتن می باشد که در مقابله با سرطان های ریه و دهان و حلق و پروستات بسیار موثر است.

زیره سبز

میوه زیره سبز، که شاید با توجه به تعریفی که از میوه در ذهن خود دارید منافات داشته باشد؛ یکی از گیاهان دارویی ضد سرطان می باشد. این گیاه دارویی سرشار ویتامین های A و C می باشد که عواملی موثر در پیشگیری از سرطان معده می باشند. همچنین این محصول در جلوگیری از سرطان پوست نیز موثر است.

میوه ضد سرطان

میوه هایی مثل آناناس، سیب، پرتقال و انگور قرمز دارای موادی موثر در جلوگیری از سرطان هستند. همچنین قارچ و غذاهای دریایی و مویز نیز دارای خواص ضد سرطانی می باشند.

تخم کتان، هسته زردآلو و دانه سیب از جمله دانه هایی هستند که در جلوگیری از سرطان موثرند. البته خواص ضد سرطانی موجود در این هسته ها اثبات شده اند اما همانطور که در ابتدای این مقاله ذکر شد نمی توان از آنها به عنوان داروی ضد سرطانی صد در صد نام برد.

علاوه بر این گیاهان و سبزی های دارویی، ترکیباتی نیز وجود دارند که شامل ترکیب همین گیاهان می باشد که به عنوان معجون نام برده می شوند از قبیل:

برگ درخت به + چای سبز + دارچین

بادرنجبویه + کاکوتی

سیاهدانه + عسل

و ترکیبات دیگر.

در هر صورت، مصرف تمامی گیاهان دارویی که در این مقاله ذکر شدند در راستای همان سبک زندگی سالم هستند که می توانند در پیشگیری از سرطان تاثیر به سزایی داشته باشند.

امیدواریم که این مقاله تاثیر هرچند ناچیزی در تغییر سبک زندگی شما داشته باشد نه به دلیل فرار از سرطان، بلکه به دلیل زندگی سالم و بدون بیماری.

سایر مقالات