تاریخچه طب سنتی1

طب سنتی از کجا آمده طب مدرن چیست؟ در موقع بیماری از کدام طب استفاده نماییم؟ پاسخ این سوالات را می توانید در این مقاله بیابید.

از گذشته تا به امروز روشهای متفاوتی برای درمان بیماری های مختلف وجود داشته که این روشها زیرمجموعه دو نوع طب بوده اند، طب سنتی و طب مدرن.

اول طب سنتی که به عنوان  طب مکمل و یا طب جایگزین معروف است، روشهای درمانی متفاوتی از قبیل حجامت، فصد، ماساژدرمانی، زالودرمانی، آب درمانی، طب سوزنی، گیاه درمانی و … را شامل می شود. قدمت طب سنتی به زمان حضور بشر روی زمین برمی گردد. انسان برای رفع بیماریهای خود باید چاره ای می اندیشید و راحتترین و در دسترس ترین راه درمان را در ابزارهای موجود در طبیعت یافت. بعد به مرور زمان این طب را براساس مشاهدات و تجربیات خود گسترش دادند. حدود سه هزار سال قبل از میلاد در کشور مصر طب سنتی به صورت مکتوب درآمد و شروعی بود در طب سنتی. بعد از آن در کشورهای دیگر هم روشهای مختلف طب سنتی را ایجاد کردند. چین، هندوستان، یونان و ایران. البته در هر دوره ای و در هر کشوری نوع خاصی از طب سنتی را رواج می دادند. مثلا در کشور چین طب سوزنی را براساس اعتقادات خود رواج دادند. بقراط و جالینوس در یونان طب سنتی را به صورت علم در آوردند. در ایران ترتیا و بعد از او محمد زکریای رازی و ابن سینا شروعی پرفروغ در طب سنتی در ایران داشتند، همچنان که می دانید کتاب قانون ابن سینا در کشورهای اروپایی تا سالیان سال تدریس می شد.

دوم طب مدرن که بعد از پیشرفت علم به وجود آمد. طب مدرن که به عنوان طب رسمی ایران معروف است؛ روش درمانی است که بنا به شرایط و قوانین کشورمان بالاجبار به عنوان طب برتر شناخته می شود و تبلیغات بیشتری روی آن انجام می گیرد و به همین علت اولین انتخاب بیماران در موقع ضرورت می باشد.

البته ناگفته نماند، چند سالی است که عده ای متوجه شدند که طب سنتی هم می تواند درآمدزا باشد، آن هم چه درآمدهایی! از این رو به هر روشی بود طب سنتی را رواج دادند، نه به علت درمان بیماری، بلکه به علت درآمدزایی بالا! که به صدقه سری این درآمدزایی، بیمارانی هم درمان می شوند!

تاریخچه طب سنتی

راه علاج برخی بیماریها در طب مدرن کشف نشده و یا اثربخشی بعضی از روشهای درمانی اثبات نشده، علاوه بر این عوامل، پایه و اساس طب مدرن، علم شیمی می باشد و تهیه اغلب پادزهرها و داروها براساس مواد شیمیایی هستند که اغلب اوقات ضمن مداوای بیماری باعث به وجود آمدن بیماری دیگر و یا اثری سوء در اندامهای دیگر خواهد داشت و همچنین افراد زیادی که به علت درمان یک بیماری چندین سال به پزشکان مدرن! مراجعه می کنند و هیچ بهبودی در وضعیت خود نمی بینند و همچنان بر اساس اعتقادی که به آنها دارند و اکثریت جامعه به سمت آنها سوق دارند باز هم تکرار و تکرار و تکرار.

این عوامل همگی دست به دست هم دادند تا در این سالهای اخیر مردم کشورمان کمی به سمت طب سنتی کشیده شوند. هرچند طب سنتی هم، راه درمان تمام بیماری ها را ندارد ولی بیماریهای زیادی هستند که توسط علم طب سنتی درمان می شوند. ما در این مقاله به هیچ عنوان قصد نداریم که طب مدرن و سنتی را با یکدیگر مقایسه کنیم و بگوییم که یکی نسبت به دیگری برتری دارد . فقط چون موضوع ما راجع به طب سنتی است بیشتر حول این مطلب تمرکز خواهیم کرد.

در هر صورت هم طب سنتی و هم طب مدرن هر دو مزایا و معایبی دارند که طرفداران یکی، مزایای طب خود و معایب طب مخالف را برجسته و همچنین مزایای طب دیگر و معایب طب خود را کمرنگ جلوه می دهند تا طب خود را برتر جلوه دهند. در حال حاضر هر دو نوع طب، انواع بسیار زیادی از شغلها را ایجاد کرده اند که هر کسی از شغلی که در آن مشغول به فعالیت است طرفداری می کند.

تاریخچه طب سنتی

طب سنتی که در این چند سال رواج خود در ایران تحت عناوین مختلفی مثل طب سنتی اسلامی، طب اسلامی، طب قدیمی، طب مزاجی، طب نبوی، طب گیاهی، طب ایرانی، طب مکمل، طب طبیعی و … نام برده می شود، بر اساس سبک زندگی سالم و صحیح بنا نهاده شده است. در حالی که این طب هیچ ربطی به اسلام ندارد و ریشه آن مربوط به یونان باستان و دوران قبل از اسلام است و دیگر اسامی بر اساس ربطی که با روشهای درمانی دارند روی آن گذاشته شده اند.

طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی، طب سنتی مجموعه ای است از دانسته ها، مهارت ها و اعمالی که بر پایه نظریه ها، باورها و تجربه های بومی فرهنگ های مختلف به وجود آمده، چه قابل بیان باشد یا نباشد، و در بهداشت، پیشگیری، تشخیص، بهبود و مداوای بیماری های جسمی و ذهنی مورد استفاده قرار می گیرند.

این مهارتها و تجارب از نسلی به نسل دیگر منتقل می شوند و به این علت است که بعضی از پدربزرگ ها و مادربزرگ های ما راه های شفابخشی برای بعضی از بیماری ها دارند که با هزاران بار مراجعه به پزشکان مدرن هم درمان نمی شوند.

طب سنتی

متاسفانه یکی از مشکلاتی که در طب سنتی به علت اینکه از نسلی به نسل دیگر رواج پیدا کرده، نفوذ خرافات به این طب می باشد که عده ای شیاد، از بی اطلاعی بیماران و اعتقادات آنها در راستای افزایش درآمد خود، سوء استفاده می کنند. طب سنتی در کشور ما نوعی طب جایگزین یا مکمل محسوب می گردد و بیمارانی که از طب مدرن نتیجه نمی گیرند و بعد از هزینه های  زیادی که در این راه انجام می دهند، به طب سنتی رو می آورند تا شاید از این طریق بهبودی حاصل شود؛ که اگر شانس بیاورند و در طب سنتی گرفتار شیادان این طب نیافتند و جیب خالی شده خود را خالی تر نکنند، جای امیدواری دارد.

متاسفانه در حال حاضر پزشکی مدرن ما بیشتر جنبه کاسبی پیدا کرده تا درمان بیماران . البته این قضیه تنها مربوط به پزشکی مدرن نمی شود، بلکه اخیرا به طب سنتی هم کشیده شده و متاسفانه عطارانی هستند که بدون هیچ گونه اطلاعاتی فقط به فکر فروش اجناس عطاری خود هستند و زمانی که برای یک بیماری به آنها مراجعه می کنیم تا یک محصول خاص خریداری کنیم چند محصول دیگر هم در کنار آن معرفی می کنند و اگر آن محصول خاص را نداشته باشند، انواع و اقسام محصولات جایگزین را به بیمار از همه جا بی خبر می دهند.

تاریخچه طب سنتی

در این قسمت کمی در مورد طب گیاهی توضیحاتی می دهیم که امیدواریم مورد استفاده شما عزیزان واقع گردد. طب گیاهی یکی از انواع مختلف طب سنتی است که پایه و اساس آن استفاده از گیاهان طبیعی موجود در طبیعت است. واژه های گیاهان دارویی و داروهای گیاهی را زیاد شنیده اید.

گیاهان دارویی، گیاهانی هستند که یکی از قسمتهای آنها مثل ریشه، ساقه، گل، برگ و … شامل ترکیباتی هستند که بصورت طبیعی داخل گیاه به وجود می آِیند. این ترکیبات را مواد موثره گویند که کمتر از یک درصد از وزن گیاه خشک را تشکیل می دهد.

اما داروهای گیاهی، داروهایی هستند که در شرکتهای داروسازی با استفاده از همان مواد موثره و با روشهای خاص تولید می شوند. این نکته را همیشه در نظر داشته باشید که در فرایند تولید داروی گیاهی ممکن است از مواد شیمیایی و یا فرایندهای شیمیایی هم استفاده گردد. 

گیاهان از نظر اثر روی بدن انسان به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که بر همین اساس از نظر پزشکان طب سنتی به افراد بیمار، یک و یا ترکیبی از چند گیاه توصیه می گردد :

گیاهان معرق، گیاهان کاهش دهنده تعرق، گیاهان تلخ، گیاهان کاهش دهنده چربی، گیاهان ضد التهاب، گیاهان ضد نفخ، گیاهان مدر، گیاهان خلط آور، گیاهان ضد سرفه، گیاهان مسهل صفرا، گیاهان ملین و مسهل، گیاهان مقوی قلب، گیاهان ضد آسم، گیاهان آرامبخش، گیاهان ضد تصلب شرائین، گیاهان ضد فشار خون، گیاهان معطر، گیاهان ضد انگل، گیاهن ضد دیابت، گیاهان مربوط به درمان امراض زنانه، گیاهان ضد استفراغ، گیاهان ضد تومور و …. .

خلاصه اینکه ما در این مقاله سعی کردیم اطلاعاتی از طب سنتی در مقابل طب مدرن ارائه دهیم و نتیجه این که، جهت درمان بیماری تصمیم با خود فرد می باشد که به پزشک مدرن مراجعه کند یا سنتی . می توان از هر دو در کنار هم استفاده کرد ولی در استفاده از داروها حتما باید با دقت عمل کنید که داروهایی که قرار است استفاده نمایید اثر سوء روی اعضای دیگر بدنتان نگذارند. و اینکه تا زمانی که  گیاهی دارویی جایگزین داروهای شیمیایی  وجود دارد چرا از داروی شیمیایی استفاده کنیم؟

سایر مقالات