نیروهای طبیعی درونی ما درمان کنندگان واقعی بیماری ها هستند.

تاریخچه طب سنتی

راه علاج بعضی از بیماریها در طب مدرن یا بهتر است بگوییم طب رسمی ایران (طبی که بنا به شرایط و قوانین کشورمان بالاجبار به عنوان طب برتر شناخته می شود و اولین انتخاب بیماران در موقع ضرورت می باشد) کشف نشده و یا اثربخشی بعضی از روشهای درمانی اثبات نشده ،علاوه بر این عوامل ، پایه و اساس طب مدرن ، علم شیمی میباشد و تهیه اغلب پادزهرها و داروها براساس مواد شیمیایی هستند که اغلب اوقات ضمن مداوای بیماری باعث به وجود امدن بیماری دیگر و یا اثری سوء در اندامهای دیگر ادمی خواهد داشت و همچنین افراد زیادی که به علت درمان یک بیماری چندین سال به پزشکان مدرن! مراجعه میکنند و هیچ بهبودی در وضعیت خود نمی بینند و همچنان بر اساس اعتقادی که به آنها دارند و اکثریت جامعه به سمت آنها سوق دارند باز هم تکرار و تکرار و تکرار.

این عوامل همگی دست به دست هم دادند تا در این سالهای اخیر مردم کشورمان کمی به سمت طب سنتی کشیده شوند. هر چند طب سنتی هم راه درمان تمام بیماری ها را ندارد ولی بیماریهای زیادی هستند که توسط علم طب سنتی درمان میشوند. ما در این مقاله به هیچ عنوان قصد نداریم که طب مدرن و سنتی را با یکدیگر مقایسه کنیم و بگوییم که یکی نسبت به دیگری برتری دارد . فقط چون موضوع ما راجع به طب سنتی است بیشتر حول این مطلب تمرکز خواهیم کرد.

ولی هر دو نوع طب مزایا و معایبی دارد که طرفداران یکی مزایای طب خود و معایب طب مخالف را برجسته و همچنین مزایای طب دیگر و معایب طب خود را کمرنگ جلوه میدهند .

طب سنتی که در این چند سال رواج خود در ایران تحت عناوین مختلفی مثل طب سنتی اسلامی،طب اسلامی،طب قدیمی،طب مزاجی،طب نبوی،طب گیاهی،طب ایرانی، طب مکمل، طب طبیعی و … نام برده میشود بر اساس گیاهان طبیعی و دارویی بنا نهاد شده است. در حالی که این طب هیچ ربطی به اسلام ندارد و ریشه آن مربوط به یونان باستان و دوران قبل از اسلام است و دیگر اسامی بر اساس ربطی که با روشهای درمان دارند روی آنها گذاشته شده است .

طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی طب سنتی مجموعه ای است از دانسته ها،مهارت ها و اعمال که بر پایه نظریه ها ، باورها و تجربه های بومی فرهنگ های مختلف است،خواه که قابل شرح باشد یا نباشد، که در بهداشت و نیز پیشگیری ،تشخیص ، بهبود و مداوای بیماری های جسمی و ذهنی مورد استفاده قرار میگیرند.

طب سنتی در کشور ما نوعی طب جایگزین یا مکمل محسوب می گردد و بیمارانی که از طب مدرن نتیجه نمی گیرند و بعد از خرج های زیادی در این راه انجام میدهند به طب سنتی رو می آورند.

این مهارتها و تجارب از نسلی به نسل دیگر منتقل میشوند و به این علت است که بعضی از پدربزرگها و مادربزرگهای ما راههای شفابخشی برای بعضی از بیماریها دارند که با هزاران بار مراجعه به پزشکان مدرن هم درمان نمیشوند.

متاسفانه یکی از مشکلاتی که در طب سنتی به علت اینکه از نسلی به نسل دیگر رواج پیدا کرده ، نفوذ خرافات به این طب می باشد که عده ای شیاد از بی اطلاعی بیماران و اعتقادات نابجای آنها سوء استفاده کرده و آنها را از نظر مالی می تکانند.

ریشه طب سنتی از طب یونانی شروع شده و بعد از آن ابوعلی سینا و محمد ذکریای رازی آن را ادامه دادند.

متاسفانه در حال حاضر پزشکی مدرن ما بیشتر جنبه کاسبی پیدا کرده تا درمان بیماران . البته این قضیه تنها مربوط به پزشکی مدرن نمیشود بلکه اخیرا به طب سنتی هم کشیده شده و متاسفانه عطارانی هستند که بدون هیچ گونه اطلاعاتی فقط به فکر فروش اجناس عطاری خود هستند و زمانی که برای یک بیماری به آنها مراجعه میکنیم تا یک محصول خاص خریداری کنیم اگر داشته باشند چند محصول دیگر هم در کنار آن معرفی میکنند و اگر نداشته باشند انواع و اقسام محصولات جایگزین را به بیمار از همه جا بی خبر میدهند.

گیاهان دارویی گیاهانی هستند که یکی از قسمتهای آنها مثل ریشه ، ساقه ، گل، برگ و … شامل ترکیباتی هستند که بصورت طبیعی داخل گیاه به وجود می آِیند. این ترکیبات را مواد موثره گویند که کمتر از یک درصد از وزن گیاه خشک را تشکیل می دهد.

اما داروهای گیاهی داروهایی هستند که در شرکتهای داروسازی با استفاده از همان ماده موثره گیاهان دارویی و با روشهای خاص تولید می شوند.

گیاهان از نظر اثر روی بدن انسان به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که بر همین اساس از نظر پزشکان طب سنتی به افراد بیمار ، یک و یا ترکیبی از چند گیاه توصیه می گردد :

گیاهان معرق ، گیاهان کاهش دهنده تعرق ، گیاهان تلخ ، کاهش دهنده چربی ، ضد التهاب ، ضد نفخ ، مدر ، خلط آور ، ضد سرفه ، مسهل صفرا ، ملین و مسهل ، مقوی قلب ، ضد آسم ، آرامبخش ، ضد تصلب شرائین ، ضد فشار خون ، معطر ، ضد انگل ، ضد دیابت ، امراض زنانه ، ضد استفراغ ، ضد تومور و …. .

خلاصه اینکه ما در این مقاله سعی کردیم اطلاعاتی از طب سنتی در مقابل طب مدرن ارائه دهیم و نتیجه این که جهت درمان بیماری تصمیم با خود فرد می باشد که به پزشک مدرن مراجعه کند یا سنتی . ولی می توان از هر دو در کنار هم استفاده کرد ولی در استفاده از داروها حتما باید با دقت عمل کنید که داروهایی که قرار است استفاده نمایید اثر سوء روی اعضای دیگر بدنتان نگذارند. و اینکه تا زمانی که  گیاهی دارویی جایگزین داروهای شیمیایی و به طور کلی دارو وجود دارد چرا از دارو استفاده کنیم؟

نویسنده: مدیر سایت تاریخ انتشار: 17 مرداد 1398 دسته بندی: تاریخچه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code